Obecnie coraz częściej mówi się o bezpieczeństwie osób
starszych na drodze, uwzględniając ich jedynie jako pieszych lub rowerzystów.
Często zapomina się o tym, że przecież seniorzy to także osoby kierujące
pojazdami. Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział
w Gdańsku, w ramach akcji Bezpieczny Senior na Drodze, przeprowadziło
pilotażowy program badania ogólnej sprawności psychomotorycznej seniorów w
trójmiejskich pracowniach psychologicznych uprawnionych do badań kierowców. Przebadano
grupę 60 seniorów z województwa pomorskiego w wieku powyżej 60 lat. Najstarszy uczestnik miał 87 lat. Udział w
badaniu był bezpłatny i dobrowolny. Seniorzy biorący udział w badaniu wyrazili
zgodę na anonimowe udostępnienie wyników dla celów badawczych.
Głównym celem badania było uświadomienie seniorom posiadania przez nich predyspozycji do kierowania pojazdami, ich możliwości oraz ograniczeń wynikających z wieku i stanu zdrowia.
Seniorzy zostali przebadani w zakresie funkcji niezbędnych
do kierowania pojazdami,
a mianowicie: procesów: koncentracji –
podzielności – przerzutności uwagi, czasów reakcji – refleksu, koordynacji
wzrokowo-ruchowej oraz podatności na zmęczenie.
Każda z badanych osób otrzymała informację zwrotną odnośnie swoich umiejętności psychologicznych do kierowania pojazdami. Osoby, które osiągnęły w badaniu najlepsze wyniki – 10 osób – otrzymały Statuetki Mistrza Kierownicy ufundowane przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Gdańsku.
Badania pilotażowe były prowadzone przez uprawnione przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pracownie Psychologiczne: „Inwestuj w Zdrowie” Barbara Kaletha-Zys mieszczące się w Przychodniach Lekarskich POLMED S.A. w Gdyni , Gdańsku i w Stargardzie Gdańskim, w Pracowni Psychologicznej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Badania przeprowadzały i nadzorowały z ramienia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego mgr Krystyna Wysocka oraz mgr Barbara Kaletha-Zys, specjaliści z zakresu psychologii transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wyniki przeprowadzonych badań zostały przedstawione na spotkaniu z przedstawicielami urzędów miast, Urzędu Marszałkowskiego, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Program ma na celu zachęcenie osób powyżej 60 roku życia do systematycznego sprawdzania swoich możliwości psychomotorycznych. Uważamy, że świadomość własnych umiejętności i ograniczeń przełoży się na poprawę bezpieczeństwa na drogach nie tylko seniorów, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.
W porozumieniu z Urzędami Miast i Gmin, Komendą Wojewódzką Policji, Strażą Miejską , Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy w Gdańsku, Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Przychodniami Lekarskimi Polmed S.A , Przychodnią DOTOCM Gdański Ośrodek Medycyny Pracy , Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku, w dniach 15-16 lutego odbędą się Dni Otwarte dla seniorów pragnących sprawdzić swoje predyspozycje do kierowania pojazdami (dokładne informacje znajdują się na plakacie).
Udział w badaniach będzie bezpłatny przy zaangażowaniu wielu trójmiejskich psychologów, którzy udostępnią specjalistyczną aparaturę i metody badawcze. Będą służyć doświadczeniem przy interpretacji wyników badań.
Wychodząc z tym programem do seniorów jako psychologowie transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego pragniemy by problematyka bezpieczeństwa seniorów na drodze weszła na stałe do programów miejskich dla tej grupy społecznej. W przyszłości będzie się to wiązać z prowadzeniem dla seniorów warsztatów rozwijających ich psychologiczne umiejętności jako kierowców i uczestników ruchu drogowego.
Szczegółowe informacje dotyczące Dni Otwartych – Bezpieczny Senior na Drodze zostaną, z zachowaniem poufności, upublicznione na łamach trójmiejskich biuletynów i stronach internetowych instytucji, którym bliskie jest bezpieczeństwo na drodze.
W promowanie tego przedsięwzięcia włączymy media społecznościowe: radio, telewizja, trójmiejskie biuletyny.